Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności . Warunki dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.
Edukacja Polonistyka

Polonistyka

Czasopismo

Telefon komórkowy – wróg czy sprzymierzeniec polonistyki?

Podążając za nurtem języka

Opcje zakupu

Stock state icon Dostępność: Ograniczona ilość
Delivery icon Wysyłka: 14 dni
Price icon Cena: Netto
Temat miesiąca:

Jak przeżyć tekst - literatura w roli katalizatora

 

 

 

 

Łączymy nowoczesność z tradycją - wspieramy nauczycieli od 1948 r.

 

 

56 stron co dwa miesiące, 19 numerów archiwalnych

 

W każdym numerze ponad 20 stron Akademii Rozwoju Nauczyciela: scenariusze lekcji, pomysły na zajęcia pozalekcyjne

 

 

W każdym numerze dział Książka na zakręcie, komentarze do programów promocji czytelnictwa, krytyka literacka nowości wydawniczych

 

 

Organizator Ogólnopolskiego Kongresu dla Nauczycieli Polonistów, Organizator Mistrzostw Języka Ojczystego "Między myślą a słowem"

 


Zespół redakcyjny skupia najwybitniejszych badaczy i krytyków literatury, językoznawców tj.: prof. Halina Zgółkowa, prof. Jerzy Bralczyk

 

REKOMENDACJA
"Polonistyka" jest jedynym czasopismem dla nauczycieli, które otrzymało rekomendację Rady Języka Polskiego. Podczas Uroczystego Kongresu Polonistów i Bibliotekarzy decyzję ogłosił Profesor Tadeusz Zgółka, Przewodniczący Zespołu Dydaktyków RJP. "Rada Języka Polskiego nigdy nie udzieliła takiej rekomendacji dla żadnego podręcznika. Traktujcie Państwo "Polonistykę" jako wsparcie i nawigację w codziennej pracy" - powiedział Profesor. To zaszczyt oraz zobowiązanie dla redakcji. Bądźcie Państwo z nami i czytajcie "Polonistykę".
 
Dlaczego warto?
 

Z "Polonistyką" - mówię to bez promila przesady! - obcuję przez całe swoje życie. Mama - z wykształcenia i z uprawianej profesji polonistka - z czasopismem tym nie rozstawała się przez wszystkie lata swojej pracy zawodowej, a intuicyjnie wyczuwając, że pójdę w jej ślady, podsuwała mi je do czytania bez przerwy - zawsze z najlepszą rekomendacją! Czynię to w tej chwili i ja z pełną odpowiedzialnością za słowo i z całkowitym przekonaniem jako nauczyciel akademicki z prawie już półwiecznym stażem. Przekonaniem wypływającym ze stałego czytelniczego kontaktu z pismem, które przez cały ten czas utrzymuje najwyższy poziom merytoryczny i pozostaje niezastąpionym poradnikiem metodycznym dla nauczycieli.

prof. Jan Miodek, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego

W ramach prenumeraty otrzymasz:
 
 • 6 numerów czasopisma w roku
 • W każdym numerze 56 stron praktycznych i aktualnych materiałów do wykorzystania w codziennej pracy, artykuły z obszaru promocji czytelnictwa, językoznawstwa i animacji kultury.

Dostęp do portalu internetowego, na którym znajdą Państwo:

 • 19 archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • dodatkowe dokumenty do pobrania z możliwością edycji
Mamy też portal
 

Dlaczego korzystanie z portalu jest tak wygodne?

 • Stały dostęp do archiwalnych numerów czasopisma
 • Gotowe narzędzia i dokumenty w wersji edytowalnej, niezbędne w Państwa pracy
 • Wygodne przeglądanie czasopisma na tablecie i smartfonie
 • Możliwość zaznaczania i przechowywania w schowku wybranych treści
Mistrzostwa Języka Ojczystego
 

Systematyczne kształcenie kompetencji komunikacyjnych to nabywanie umiejętności świadomego uczestnictwa i kreowania współczesnej kultury. Z tego też powodu "Polonistyka" organizuje ogólnopolskie Mistrzostwa Języka Polskiego, zatytułowane "Między myślą a słowem". Program mistrzostw jest zintegrowany z materiałami publikowanymi w czasopiśmie. Wspierają nas prof. Halina Zgółkowa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Mariusz Szczygieł z Instytutu Reportażu. Szanowni Państwo, tym razem zapraszamy Państwa nie tylko do lektury, ale również do aktywnego budowania mistrzowskich kompetencji polonistycznych na najwyższym poziomie i zachęcamy do udziału w mistrzostwach.

W tym numerze piszą dla nas:
 

Zespół redakcyjny skupia najwybitniejszych badaczy i krytyków literatury, dziennikarzy, kulturoznawców, historyków sztuki, językoznawców, specjalistów w zakresie metodyki nauczania oraz nauczycieli praktyków. Wśród nich są m.in.:

 • Barbara Matusiak - nauczycielka języka polskiego w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Łodzi, ambasadorka Muzeum POLIN, absolwentka międzynarodowych seminariów poświęconych edukacji o Holokauście i prawach człowieka (we Francji, w Izraelu, Niemczech, Norwegii, USA), wychowawczyni wielu generacji młodzieży. Autorka książek metodycznych [np.: Polonista i historyk w nowej szkole, Drama na lekcjach języka polskiego]. Propaguje stosowanie w nauczaniu metod aktywizujących, uwielbia lekcje interdyscyplinarne [realizowane we współpracy z nauczycielami matematyki, chemii, języków obcych]. Od lat współpracuje z CKE i OKE. Jest pomysłodawczynią ogólnopolskiego konkursu „Literatura i film w USA. Młodzież pisze eseje”. Najbardziej zależy jej na tym, by młodzież była otwarta na nowe doświadczenia, ciekawa świata i ludzi, otwarta i tolerancyjna.
 • Anita Zabłocka-Trojnar - nauczycielka języka polskiego, pracująca z młodzieżą licealną; doktorantka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się literaturą polską XX i XXI wieku.
 • dr Paulina Małochleb - krytyczka i historyczka literatury, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską w 2014 r. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z literatury i współczesnego życia literackiego. Pisze dla "Fa-artu", "Nowej Dekady Krakowskiej", "Nowych Książek", "Odry", "Polityki", "Twórczości". Z "Polonistyką" współpracuje od 2 lat.
 • dr Anna Podemska-Kałuża - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego UAM w Poznaniu, autorka publikacji z zakresu edukacji wielokulturowej oraz indywidualizacji nauczania uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Jej zainteresowania naukowo-badawcze dotyczą również zagadnień wielozmysłowości w literaturze, kulturze i edukacji oraz nowoczesnych form komunikacji, zwłaszcza w przestrzeni wirtualnej.
 • dr Agnieszka Tomasik - doktor nauk humanistycznych, koordynatorka innowacyjnego projektu doskonalenia nauczycieli Kreatywna Pedagogika przy wydziale Rozwoju społecznego urzędu Miejskiego w Gdańsku, konsultant języka polskiego w Centrum Inicjatyw edukacyjnych w Kartuzach. Na co dzień (i przede wszystkim) nauczycielka w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.
 • Tomasz Fijałkowski - nauczyciel z dwunastoletnim stażem. Pracę zawodową zaczynał w gimnazjum, teraz związany z liceum ogólnokształcącym w Śremie. W roku 2015 wydał debiutancką powieść fantastyczną „Antipolis”, wcześniej publikował poezję. Recenzent współpracujący z portalami czytelniczymi, bloger piszący o prywatnych fascynacjach lekturowych. 
 • dr Marzena Tyl - uzyskała doktorat z literatury staropolskiej na KUL-u. Nauczycielka języka polskiego i bibliotekarz w Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy i redaktor językowy w Instytucie Naukowo-Wydawniczym „Spatium” w Radomiu. Publikowała w czasopismach metodycznych i literackich. Interesuje się literaturą staropolską, współczesną oraz literaturą dla dzieci i młodzieży.
Z najbliższego numeru dowiesz się m.in.:
 

Książka na zakręcie

 • Zaangażowanie a stereotypy / dr Paulina Małochleb

Kompetencje komunikacyjne

 • Polonistyczne rozważania o kulturze i poprawności języka / Kamil Kromski
 • Czy Brutus zasłużył na piekło, czyli ćwiczenie argumentacji / Stanisław Karl

Horyzonty Polonistyki

 • Język nie jest przezroczystą szybą / rozmowa z Michałem Rusinkiem
 • Doświadczanie i przeżywanie jako warunki rozumienia i zapamiętywania / Barbara Matusiak

Akademia rozwoju nauczyciela

 • „Film i inne media w nowej podstawie programowej” / Relacja z konferencji
 • Zaproszenie do lektury z wirtualnego świata / dr Anna Podemska-Kałuża
 • Powieść to rodzaj filmu (część 4) / dr Michał Larek
 • Wulgaryzmy i inne językowe „kwiatki” / Magdalena Goetz
 • Peer learning, czyli nauka przez wymianę wiedzy / Aleksandra Kubala-Kulpińska
 • Niech przeżyją tekst po swojemu… Planowanie pracy z lekturą na każdym etapie kształcenia / dr Marzena Tyl
 • Od Wertera do Pottera, czyli garść rozważań o literaturze angażującej / Tomasz Fijałkowski

Klub poetycki

 • Drożdżowy zaczyn Aldona Szukalska

Polski w praktyce

 • Literatura w sześciu smakach! / Agata Zakrzewska-Okrojek
Stałe działy
 
 • KSIĄŻKA NA ZAKRĘCIE
  Analizujemy współczesny rynek wydawniczy i czytelniczy w Polsce. Przedstawiamy artykuły zarówno o publikacjach elektronicznych, jak i książkach tradycyjnych, o akcjach promujących czytelnictwo, nowościach wydawniczych i o arcydziełach.
 • HORYZONTY POLONISTYKI
  Prezentujemy zagadnienia historyczno-literackie, które wspomagają własny rozwój intelektualny nauczycieli. KOMPETENCJE KOMUNIKACYJNE Porady dotyczące zawiłości językowych, omówienie błędów językowych najczęściej występujących we współczesnej polszczyźnie mówionej i pisanej (porad udziela m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Halina Zgółkowa, prof. Jan Miodek).
 • AKADEMIA ROZWOJU NAUCZYCIELA
  Prezentujemy nowatorskie pomysły prowadzenia zajęć, aktywne metody nauczania, mapy myśli. Przedstawiamy, jak rozwijać kreatywności uczniów, prezentujemy praktyki różnych szkół, pomysły na niebanalne lekcje, nowe trendy w nauczaniu, materiały dla nauczycieli dostosowane do nowych wymagań nauczania oraz projekty międzyprzedmiotowe.
 • POLSKI W PRAKTYCE
  Prezentacje nauczycielskich artykułów metodycznych, sprawdzonych w praktyce interpretacji lektur oraz nowych książek. Pomysły na wycieczki tematyczne. Inspirujące sylwetki niebanalnych polonistów.
 • ANIMACJA KULTURY
  Prezentacja instytucji, organizacji i fundacji, z którymi warto współpracować w ramach nauczania języka polskiego (np. nowoczesne biblioteki w Polsce, Fundacja Cała Polska czyta dzieciom, Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino).

Szczegóły

Autor Prof. Jerzy Bralczyk Dr Wiesław Kot Dr Marzena Tyl Marta Mytko
Przewidywany czas dostawy (dni) 14
Liczba stron 56
Typ produktu Czasopismo
Informacje wydawnicze

Dwumiesięcznik

Kolejne numery ukazywać się będą w: lipcu, wrześniu, listopadzie

Prenumerata Optymalna:

 • Wersja papierowa
 • Wersja elektroniczna
 • Dostęp do portalu
 • Archiwum
 • Artykuły w wersji elektronicznej

Prenumerata Ekonomiczna:

 • Wersja papierowa
Aktualizacje (Poradnik)

Przedłużenie prenumeraty na kolejny okres następuje automatycznie i nie wymaga odrębnego zamówienia.